Home      Smoczki, kciuki i pieluszki. Kilka słów o wpływie nawyków na rozwój mowy u dzieci.

Co powoduje, że nasz przedszkolak mówiąc wystawia język spomiędzy zębów, miewa uchyloną buzię, uporczywie mówi jajka na lalkę albo niechętnie gryzie twardsze jedzenie, np. kotlety lub skórki od chleba? Przyczyna leży w nieprawidłowych nawykach mięśni buzi, które odpowiadają za umiejętność mówienia i jedzen

Skąd biorą się takie problemy u naszego dziecka?

Czasem przyczyny są bardzo prozaiczne: zbyt długie korzystanie ze smoczka uspokajającego, nawykowe ssanie kciuka, przedłużające się karmienie piersią, butelką czy dieta, która spowalnia usprawnianie mięśni ważnych dla jedzenia i mowy. Przeciągające się karmienie piersią, butelką lub korzystanie ze smoczków powodują, że dochodzi do tzw. przetrwałego niemowlęcego typu połykania, czyli połykania z utrwaloną nieprawidłową pracą języka. Polega ona na tym, że w momencie przełykania dziecko wsuwa płasko leżący język między zęby. Gdy język jest leniuchem przyzwyczajonym tylko do ruchów poziomych, nasze dziecko będzie mieć różnorakie trudności od problemów z nauką mowy aż po wady wymowy. W wieku trzech lat może nadal mówić Lzamiast J lub podczas mówienia głosek T, D, N, S, Z, C, DZ język może wyskakiwać z buzi spomiędzy zębów (logopeda wtedy stwierdzi seplenienie międzyzębowe). Taką wadę należy usunąć podejmując ćwiczenia zalecone przez logopedę. Jaka jest zatem prawidłowa pozycja języka? To łatwo sprawdzić: gdy domkniemy usta, czubek języka lekko unosi się dotykając dziąseł nad górnymi zębami.

Kiedy przychodzi najlepszy czas na zmiany sposobów jedzenia i picia? Aby uniknąć późniejszych problemów specjaliści zalecają, by dokarmianie piersią zakończyć najpóźniej w 18 m-cu życia dziecka. Z butelką należy pożegnać się jeszcze wcześniej, bo już w 12 m-cu życia. Warto zapamiętać, że dokarmianie dziecka na noc kaszkami z butelki bez późniejszego umycia zębów jest przyczyną często występującej tzw. próchnicy butelkowej. A kiedy odstawić smoczek uspokajający? I tu czas jest podobny – odstawiamy najpóźniej, gdy dziecko ma 1,5 roku. W ten sposób zapobiegniemy pojawianiu się wykrzywionych łuków zębowych tzw. zgryzu otwartego, który będzie wymagał późniejszego leczenia ortodontycznego. Pamiętajmy, że wadę zgryzu może również wywołać ssanie kciuka czy ukochanej pieluszki. Dziecko do drugiego roku życia jeszcze nie utrwaliło mocno nawyków i omawiane zmiany nie będą szczególnie trudne ani dla mam, ani dla dzieci.

A co z jedzeniem twardszych pokarmów? Mięsa, skórek z chleba czy warzyw? Ukochane przez dzieci serki i jogurty mało, że są okazją do podania dziecku potężnej porcji cukru to swoją konsystencją idealnie tłumią prawidłowy trening mięśni, które muszą mieć siłę podczas gryzienia i żucia. Stąd podawanie pokarmów wymagających gryzienia jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju umiejętności jedzenia oraz mowy.

Dlatego warto zawsze zapytać specjalistę, czy rozwój mowy mojego dziecka przebiega prawidłowo. Logopeda podpowie również, jak stymulować rozwój mowy i jak usprawnić jedzenie.

Opracowała: mgr Anna Kamińska logopeda