Przedszkole Miejskie Nr 43
z Oddziałami Integracyjnymi
w Sosnowcu
 
   Home      O dziurach w zębach, czyli co trzeba wiedzieć o mlecznych zębach u przedszkolaków

Kiedy zaczynamy dzieciom myć zęby?

Od pierwszego ząbka. Rodzice powinni myć zęby dzieciom do 10 roku życia, później dzieci myją już same. Maluchy potrzebują szczoteczek dopasowanych dla siebie pod względem rozmiaru główki i stopnia twardości włosia. O technikę mycia zębów, dobór odpowiedniej szczoteczki i pasty do mycia, zawsze najlepiej zapytać stomatologa.

 

Od kiedy chodzimy z dzieckiem do stomatologa?

Również od pierwszego ząbka. To ważne, aby dzieci wcześnie przyzwyczajać do wizyt u stomatologa i wyrabiać u nich prawidłowe nawyki dbania o zęby. Oszczędzamy naszym dzieciom i sobie niepotrzebnego stresu. A już na pewno nie czekamy do pierwszej dziury!

 

Czy trzeba leczyć próchnicę mleczaków?

Koniecznie! Z małej dziurki w jednym mleczaku w ekspresowym tempie robią się wielkie dziury w kilku zębach. Dlaczego? Ponieważ zęby mleczne z uwagi na swoją budowę są znacznie bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe. Zaawansowana próchnica niektórych zębów, np. górnych jedynek i dwójek uniemożliwia dzieciom wymawianie głosek np. w i f oraz zdecydowanie utrudnia wymowę np. sz, ż, cz, dż, l, r.

 

Jakie są skutki zaniedbania leczenia?

Próchnica powoduje rozprzestrzenianie się ognisk zapalnych w organizmie dziecka, które jak wiadomo ma jeszcze niedojrzały układ odpornościowy. Dziecko może wybudzać się w nocy, mieć słaby apetyt oraz łapać częste infekcje górnych dróg oddechowych.

 

Czy próchniczne mleczne zęby bolą?

Bolą zdecydowanie bardziej niż zęby stałe! Dlatego próchnicę należy jak najszybciej leczyć, aby dziecku zaoszczędzić zupełnie niepotrzebnego bólu.

 

Dlaczego zęby mleczne są takie ważne?

Dlatego, że pod nimi znajdują się zalążki zębów stałych. Zalążki wyglądają jak galaretka, przez co są bardzo delikatne. Uraz zęba mlecznego lub jego utrata mogą spowodować uszkodzenie takiego zalążka, a to może skutkować późniejszym nieprawidłowym wzrostem, ułożeniem lub wręcz brakiem zęba stałego.

 

Czy wada zgryzu to poważny problem?

Tak, i to nie tylko ze względu na estetykę. Złe ułożenie łuków zębowych ma różnorodne następstwa: problemy z odgryzaniem i żuciem jedzenia, szybszym ścieraniem się zębów lub wręcz mogą wystąpić bóle głowy i barków spowodowane przeniesieniem napięcia mięśni. Wada zgryzu może również wpływać na zaburzenia rozwojowe kości i mięśni twarzy dziecka. Maluchy z wadą mają problemy są z nauką wymawiania niektórych głosek, np. w, f, sz, ż, cz, dż, s, z, c, dz, t, d, n, l, r.

 

Kto ocenia i leczy zgryz?

Jeżeli mamy wątpliwości, czy nasze dziecko ma prawidłowy zgryz można zapytać o to stomatologa. Również podczas badania logopedycznego specjalista zawsze sprawdza stan zgryzu. Natomiast leczeniem wad zajmuje się lekarz ortodonta. Około 7 roku życia warto zrobić zdjęcie panoramiczne (pełne zdjęcie RTG szczęki oraz żuchwy), które pozwoli lekarzowi ocenić przyszłe ułożenie zębów, również „ósemek” i ewentualnie zadbać o prawidłowy zgryz.

 

Jak poznam, czy moje dziecko ma wadę zgryzu?

Na rysunkach poniżej przedstawione są najczęstsze wady zgryzu u dzieci przedszkolnych. Aby mieć pewność, że nasze dziecko ma prawidłowe ustawienie łuków zębowych, o ocenę zgryzu należy zapytać stomatologa.


Opracowanie:

mgr Anna Kamińska logopeda oraz mgr Małgorzata Cecot logoped
STRONA INTERNETOWA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ - http://www.reformaedukacji.men.gov.pl