Przedszkole Miejskie Nr 43
z Oddziałami Integracyjnymi
w Sosnowcu
 
   Home      Bieżące wydarzenia

 • Gotujące brzdące                                                                                                              
  17 kwietnia 2018 r. dwie Liliany z grupy Motyle pojechały na konkurs pt.: „Gotujące brzdące” do restauracji Trattoria la Festa w Sosnowcu. Celem konkursu było przygotowanie pysznego Pesto. Nasze dziewczyny wspólnie z nauczycielką wymyśliły Pesto o nazwie „Wiosenny ogródek”. Czemu taka nazwa?? Sezon działkowo- piknikowy w pełni i często zastanawiamy się co z obiadem, dlatego postanowiliśmy wymyślić takie Pesto, które możemy zjeść wszędzie, zarówno na ciepło jak i na zimno. Jesteście ciekawi jak wygląda? Spójrzcie na naszą fotorelację. Komisji bardzo spodobał się sposób podania naszego dania, natomiast smak makaronu mmmmmm popatrzcie na miny naszych dziewczyn i sami zgadnijcie!
  P. s. po przepis zapraszamy do grupy „Motyle”.

     

   

 • Skrzaty wysyłają LISTY DLA ZIEMI
  Dzieci z grupy Skrzaty wiedzą, jak ważne jest dbanie o nasza planetę Ziemię. Skrzaty tworzyły w formie rysunków listy o tematyce ekologicznej: jesteśmy na NIE paleniu śmieci w piecach, jesteśmy na TAK za segregacją śmieci, za procesem recyklingu i dawaniu butelkom PET drugiego życia.

     
  Album foto

   

 • XI edycja konkursu plastycznego „Wiosna i jej zwiastuny”
  Już po raz XI nasze przedszkole zorganizowało międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Wiosna i jej zwiastuny”. Jak co roku, w akcji wzięły udział przedszkolaki z sąsiednich placówek z terenu naszego miasta. Dostarczono mnóstwo ciekawych i przepięknych prac. Dnia 06.04.2018 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu:
  I miejsce Liliana Reska 5l. z Przedszkola Miejskiego nr 28 w Sosnowcu
  II miejsce Anastazja Gawron 6l. z Przedszkola Miejskiego nr 30 w Sosnowcu
  III miejsce Wiktoria Gilner – Leśniewska 5l. z Przedszkola Miejskiego nr 28 w Sosnowcu
  Wyróżnienie Weronika Klus 4l. z Przedszkola Miejskiego nr 29 w Sosnowcu
  Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! • Dzień autyzmu
  Dnia 04.04.2018 r. w naszym Przedszkolu obchodziliśmy „Dzień autyzmu”. Z okazji tego dnia ubrane dzieci na niebiesko, wykonywały prace plastyczne dedykowane temu świętu, z których następnie przygotowano galerię. Nasze przedszkole brało udział w akcji: „Świecimy na niebiesko”. • Wycieczka do Palmiarni
  27 marca 2018 r.  grupy „Koty”, „Motyle” i „Skrzaty” pojechały na wycieczkę do Palmiarni w Gliwicach. Chociaż pogoda była deszczowa, my czuliśmy się jak w ciepłych krajach. Piękne palmy, egzotyczne owocowe drzewa i krzewy oraz ciekawe zwierzęta zamieszkujące tereny Ameryki, Azji i Afryki. Wycieczka bardzo nam się podobała i na pewno wrócimy tam jeszcze z naszymi rodzicami.

     
   
 • Wielkanocne zajęcia otwarte w „Kaczorach”
  Wielka radość u „Kaczorków” zagościła,
  bo świąteczna atmosfera się pojawiła.
  Był Wielkanocny teatrzyk, liczenie kropek na kurach, taniec na pisance
  i uśmiechów góra.
  W biegach z pisankami każdy się wykazał, a w quizie Wielkanocnym swą 
  wiedzę pokazał.
  Na koniec spotkania słodki upominek przyniósł zajączek dla
  chłopców i dziewczynek.

     
 • Witaj Wiosno!
  „Wiosna w błękitnej sukience
  bierze krokusy na ręce
  wykąpie je w rosie świeżej
  i w nowe płatki ubierze”.
  - tak śpiewały dzieci z grupy „Zające” i „Kaczory” 21 marca, witając wiosnę w przedszkolu. Celem przedstawienia było poznanie i kultywowanie tradycji związanych z powitaniem nowej pory roku tj. topienie Marzanny i chodzenie z gaikiem – maikiem. W czasie występu dzieci nie tylko recytowały teksty i śpiewały piosenki, ale także tańcem i ruchem przedstawiły „marcową pogodę”, budzenie się zwierząt z zimowego snu, pojawianie się pierwszych wiosennych kwiatów. Brawo dla naszych małych artystów!
     
  Album foto

 • Klub Zdrowego Przedszkolaka
  W dniach 19-23 marca w naszym przedszkolu we wszystkich grupach był realizowany projekt "Klub Zdrowego Przedszkolaka".

  Starszaki utrwaliły sobie, natomiast młodsze poznały zasady dbania o zdrowie poprzez rozmowy kierowane przez nauczyciela, prezentowane ilustracje, historyjki obrazkowe, wykonywane prace plastyczne, naukę piosenek lub wierszy. 22 marca dzieci z młodszych grup prezentowały społeczności przedszkolnej wyuczony na pamięć wiersz lub piosenkę o tematyce związanej ze zdrowym trybem życia. 23 marca starszaki przed swoimi kolegami i koleżankami popisywali się umiejętnościami aktorskimi i prezentowali przygotowane scenki dramowe również o przestrzeganiu zasad zdrowego trybu życia. Dzięki przygotowanym przez dzieci pracom plastycznym można było stworzyć piękną dekorację w postaci Piramidy Zdrowia- co widać na zdjęciach.

     
   
 • „Kolorowe skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa”
  21 marca b.r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym wyjątkowym czasie nasze przedszkolaki przyszły zaopatrzone w kolorowe skarpetki nie do pary, dwie a czasem nawet i trzy - bo przecież w Zespole Downa są 3 chromosomy                   w 21 parze. Skarpetki były w paski, kropki, wzorki, za kolano albo tuż przy kostce i składały się najczęściej z niepasujących do siebie par. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Przeprowadzając taką akcję w przedszkolu pokazaliśmy, że cała nasza społeczność integruje się z osobami dotkniętych Zespołem Downa.

     

 • Sen Żyrafy
  Na początku marca dzieci z grupy „Biedronki” wzięły udział w programie „Sen Żyrafy”. Program ten pomaga dzieciom rozwinąć podstawowe umiejętności interpersonalne. Poprzez zabawę w przyjaznej atmosferze, pozwala im doświadczyć różnicy pomiędzy komunikacją, która tworzy bariery a taką, która otwiera serca i buduje kontakt. Dzieci wraz z nauczycielami odkrywają, zarówno to, co sprzyja dobrym relacjom z innymi, jak i źródła nieporozumień i konfliktów.  Uczą się tego, jak rozwiązywać je w konstruktywny sposób.  Podczas pięciu dni dzieci w formie zabawy poznają podstawy metody Porozumienia Bez Przemocy (obserwacja, uczucie, potrzeba, prośba), a następnie w kolejnych tygodniach pogłębiają umiejętności nazywania uczuć i potrzeb, okazywania empatii oraz rozwiązywania konfliktów.

     
   
 • Kosmiczne twórcze zabawy
  „Gdy zgasną wszystkie światła, a słońce oczy zmruży
  Na niebie pojawi się mapa kosmicznej podróży (…)
  którą już znamy,
  może w przyszłości z niej skorzystamy”.

    
 • Dzień Kobiet w „Kaczorkach”
  Dnia 02.03.2018 r. z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet „Kaczorki” wypowiedziały się na antenie radia Zagłębie FM na temat święta wszystkich pań i dziewczynek. Swoimi słowami zupełnie bez tremy piękne małe damy i przystojni młodzi mężczyźni mówili o tym, co wiedzą na temat zbliżającego się wyjątkowego marcowego dnia. Na koniec spotkania dziewczynki, jak przystało na dzielne młode kobiety, zaśpiewały piosenkę „Mam tę moc”, po czym chłopcy jednogłośnie przyznali, że wszystkie kobiety, te małe i te duże, mają w sobie ogromną siłę. Spotkanie było odświętne, ale pełne humoru.

     
  Album foto

 • „Święto pisarzy"
  3 marca to dzień, kiedy swoje święto obchodzą pisarze. Z tej okazji grupę „Kaczory” odwiedziła pani Anna Hacuś- Krawczyk zaprzyjaźniona z naszym przedszkolem redaktorka, lektorka, dziennikarka, prywatnie również pisarka. Pani Ania opowiedziała o znanych pisarzach i zaprezentowała ich dzieła. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały utworów przygotowanych przez Panią Anię, a następnie wykorzystując swoją wyobraźnię stworzyły piękne ilustracje do przeczytanych tekstów. Podczas tego spotkania było pięknie, radośnie i odświętnie.

     

 • „Król kruków” – bajka w wykonaniu grupy „Misie”
  W ostatnim dniu lutego, 6-latki z grupy „Misie” zaprezentowały przedszkolnej społeczności poznańską legendę pt.: „Król kruków”. Przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego hejnał w Poznaniu związany jest właśnie z tą opowieścią. Nie zabrakło trębaczy, rycerzy, kruków oraz skrzata. Jednak szczególną rolę odegrali narratorzy, którzy przepięknie odczytali treść całej historii. Po przedstawieniu publiczność odpowiadała na pytania związane z legendą i teraz już nie ma wątpliwości, że dzieci znają historię „Króla kruków” i wiedzą skąd wziął się poznański hejnał.

     
  Album foto

 • Zajęcia otwarte w Biedronkach
  W mroźnym lutym dla rozgrzewki dzieciaki z Biedronek wraz z rodzicami spotkały się, by wspólnie poćwiczyć i pogimnastykować się na zajęciach z elementami Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

     
 • Kosmiczna wyprawa
  Wyprawę w kosmos dzieci z grup „Sarenki” i „Wiewiórki” rozpoczęły od pokazu multimedialnego podczas, którego miały okazję zdobyć podstawową wiedzę o kosmosie. Z ogromnym skupieniem i zaangażowaniem podziwiały różne planety oraz słuchały ciekawostek z tego zakresu. Podczas kilku kolejnych dni dzieci gromadziły książki i ilustracje związane z planetami, gwiazdozbiorami oraz przyrządami i miejscami obserwacji nieba. Z bliska podziwiały rozgwieżdżone niebo i przepiękne gwiazdozbiory w przygotowanym przez panie „Planetarium”.

     
  Album foto

 • Światowy Dzień Kota
  Dnia 16.02.2018 r. dzieci z grup: „Wiewiórki” i „Sarenki” obchodziły w przedszkolu ŚWIĘTO KOTA. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. W tym dniu na głowach przedszkolaków pojawiły się opaski z kocimi uszkami, a na buziach miały domalowane śliczne noski i wąsiki. Dzieci uczestniczyły w wesołych kocich zabawach, przypomniały sobie liczne bajki, których bohaterami są koty, z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych ras kotów, a na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne.

     
  Album foto 

 • Zimowa Olimpiada
  15 lutego 2018 r. trzyosobowy zespół: Szymon, Patryk i Kacper wziął udział w zimowej olimpiadzie przedszkolaków. Chłopcy dzielnie walczyli w kilku konkurencjach sprawnościowych. Zajęli III miejsce, otrzymali medale i nagrody za udział.

    

   
 • Zimowe zadania od Pana Bałwana, czyli zabawy matematyczne dzieci z gr. Zające, Sarenki i Wiewiórki
  W ramach zajęć feryjnych dzieci z grup młodszych spotkały się aby wspólnie rozwiązać zadania matematyczne. Celem było stworzenie, poprzez zabawę, sytuacji sprzyjającej aktywizowaniu myślenia oraz kształcenie umiejętności liczenia. W trakcie zajęć dzieci słuchały wiersza „Bałwanki S. Dzwoniarskiej, „lepiły” pana bałwana przy muzyce, układały domino, szukały w sali guzików pana bałwana, a na zakończenie wykonały bałwankowe portrety.

     
  Album foto

 • Sarenki dokarmiają ptaki
  W ramach akcji Kubusiowi Przyjaciele Natury dzieci z grupy Sarenki jesienią zadbały o przygotowanie smacznych przekąsek dla ptaków. W lutym, gdy nastały mrozy przedszkolaki pamiętając o skrzydlatych przyjaciołach, dokarmiają ptactwo wysuszonymi owocami jarzębiny.

    

   
 • Wystawa ekologiczna • Motylki dokarmiają ptaki
  Dzieci z grupy Motylki zrobiły karmnik dla ptaków. Zgromadziły różne nasiona: słonecznik, gryka, jęczmień, pszenica i wsypują je do karmników.

     

 • Zimowe portrety - ferie zimowe • Zamki królowej śniegu
  W czasie ferii przedszkolaki ani trochę się nie nudzą… Dzisiaj oglądały skróconą wersję bajki pt.: „Królowa Śniegu”, a następnie prezentację pt.: „Zamki królowej śniegu”. Wszystko po to aby zwrócić uwagę na przepiękną zabytkową architekturę w zimowej aurze. Zamki, pokryte śniegiem i lodem, odznaczają się jedyną w swoim rodzaju kolorystyką, na którą zwracałyśmy szczególną uwagę dzieci. Przedszkolaki chwyciły za pędzle i wspólnie wykonywały prace plastyczne … Efekty można podziwiać na wystawce w pokoju dla rodziców.

     

   
 • Ferie na sportowo – zimowy tor przeszkód

  Dnia 01.02.2018 r. przedszkolaki z wielką radością i zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowanym przez nauczycielki zimowym torze przeszkód. Dzieci poprzez świetną zabawę miały okazję sprawdzić swoje zdolności fizyczne (celność, szybkość, siłę, zwinność, równowagę).

     
   
 • Polak mały
  26.01.2018 r. odbyły się zajęcia dla małych patriotów, w których uczestniczyły wszystkie dzieci z naszego przedszkola. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem powitalnej piosenki pokazywanki.  Następnie zostały zaprezentowane symbole narodowe w oparciu o film pt: „Polak mały”. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem i uwagą oglądały film - skąd ta pewność? bezbłędnie odpowiadały na pytania i zagadki patriotyczne. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne prezentujące symbole narodowe. Młodsze grupy przygotowały flagi a starsze godła wszystkie prace zostały stworzone dowolną techniką plastyczną. Na pożegnanie zgromadzeni ci mali i ci więksi zaśpiewali Hymn Narodowy oczywiście stojąc na baczność, zachowują powagę i dumę.

     

 • Skrzaty triumfują na IX Festiwalu Jasełek
  Środowe przedpołudnie było bardzo emocjonujące dla Skrzatów. Dzieci udały się na występ do Miejskiego Domu Kultury ,,Kazimierz” w Sosnowcu i przedstawiły swoje ,,Jasełka”, a konkurencja była ogromna. Kiedy dzieci wkroczyły na scenę i rozbłysło światło reflektorów, na sali zapadła cisza. Anioły opowiedziały o stworzeniu Świata przez Pana Boga i o narodzinach Jezusa Chrystusa a Maria tuliła dzieciatko do snu. Skrzaty zostały zaproszone na uroczyste wręczenie nagród. Jury doceniło wysiłek i talent dzieci przyznając II miejsce dla grupy ,,Skrzaty”.

       
  Album foto

 • Dzień Babci i Dziadka z „Motylkach”
  Dzieci z grupy Motylki ostatni już raz goszczą w przedszkolu swoich dziadków.

  Przygotowały dla nich przedstawienie pt. „Pokaz mody”, wspólnie bawiły się przy muzyce i odpoczywały w czasie poczęstunku.

    
   
 • Dzień Babci i Dziadka w Sarenkach
  Styczeń to zimny miesiąc. Są jednak takie dni, w które od razu robi się ciepło. 18 stycznia w grupie Sarenki mieliśmy okazję gościć Kochane Babcie i Dziadziusiów. Dzieciaki z radością zaprezentowały przygotowane; wiersze, piosenki oraz taniec. Wszyscy goście byli wzruszeni i zachwyceni umiejętnościami swoich wnucząt.

     
 • Dzień babci i dziadka w Skrzatach
  Wszyscy dobrze wiemy, że babcie i dziadziusiowie kochają swoje wnuczęta, a one uwielbiają być przez babcie i dziadków rozpieszczane. Skrzaty doceniają swoje babcie i dziadziusiów za role, jaką odgrywają w ich rodzinach: opieka, nauka, ale także kultywowanie tradycji, przekazywanie wspomnień, pamiątek. Skrzaty dziękują, że ten dzień spędziliście z nami w przedszkolu.

    
  Album foto 
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w grupie „Misie”
  22.01.2018 r. w grupie dzieci 6-letnich „Misie” odbyła się uroczystość z zaproszonymi gośćmi. Dzieci zaprezentowały inscenizację, której motywem przewodnim było udowodnienie, że babcie i dziadkowie to czarodzieje posługujący się magią. Przy dźwiękach muzyki z filmu „Różowa pantera” dzieci skradały się, szpiegowały i szukały dowodów na potwierdzenie swoich przypuszczeń. Oczywiście jasne okazało się, że babcie i dziadkowie nie stosują żadnych sztuczek a jedynie emanują wielką miłością do wszystkich wnuków i wnuczek.

     
  Album foto 
 • Dzień Babci i Dziadka w grupie „Koty”
  Wspaniały dar, jaki otrzymują dzieci to bezwarunkowa miłość Babci i Dziadka. Jak mogą odwzajemnić to uczucie? Dzień Babci i Dzień Dziadka to świetny pretekst, by pokazać im, jak bardzo są ważni i kochani przez swoje wnuki. Dzieci potrzebują czułości, ciepła i akceptacji babci i dziadka, zaś dziadkowie – dziecięcej energii, radości i uśmiechu.
  W grupie „Koty” 19 stycznia, odbyła się wspaniała uroczystość na cześć Babci i Dziadka. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci otrzymały gromkie brawa, było wiele wzruszeń, ale przede wszystkim duma na twarzach seniorów, którzy z przejęciem oglądali i oklaskiwali popisy swoich pociech.

     

 • „Zimo, baw się z nami”
  Taki tytuł nosi przedstawienie jakie dzieci z grupy "Biedronki", wystawiły w piątek 19.01.2018 roku. Korzystając z pięknej śnieżnej pogody postanowiły namówić zimę aby została, a dzieciom przypomnieć jakie wspaniałe sporty można uprawiać mając na ziemi śnieg. Brawa dla naszych małych aktorów.

     
  Album foto 

 • Aniołkowe granie
  12 stycznia 2018 r. Dzieci z grup „Kotki” i „Motylki” wzięły udział w koncercie charytatywnym pod hasłem "Aniołkowe granie". Koncert został zorganizowany na zakończenie akcji - zbiórka rzeczy nowych na rzecz Ośrodka Opiekuńczo-wychowawczego Nr 1 w Sosnowcu.

     

 • Bal karnawałowy
  09 stycznia tego roku zgodnie z tradycja w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. W tym dniu nasze progi odwiedzili różni bohaterowie rodem z krainy bajek. Rodzice jak zwykle zaskoczyli nas swoja pomysłowością. Na balu nie zabrakło najróżniejszych księżniczek, bohaterzy, zwierzątka, żołnierzy, muszkieterzy, strażacy, policjanci i inni. Po wspaniałej prezentacji strojów, rozpoczęły się tańce, przeplatane najróżniejszymi zabawami. W domu na pewno dzieci opowiedziały Państwu jak było wspaniale a teraz my pokażemy kilka zdjęć - żeby i państwo mogli nacieszyć oczy wspaniałymi strojami.


 • Zajęcia rzeźbiarskie w grupach: „Misie, „Krasnale”, „Koty”
  W pierwszym tygodniu stycznia w grupach „Misie”, „Krasnale” i „Koty” zrealizowano zajęcia rzeźbiarskie. Dzieci rozwijały swoją sprawność manualną poprzez obcowanie z wdzięcznym i plastycznym materiałem jakim jest glina. Po raz pierwszy usłyszały „dzisiaj możemy się trochę pobrudzić” i widać było, że takie przyzwolenie sprawiło im wielką radość. Dzieci ugniatały, modelowały i oswajały swoje bryłki, po to aby na koniec móc wykonać konkretne wyroby plastyczne. Tym razem były to serca. Każde dziecko musiało swoja bryłkę gliny, wałkować następnie wygniatać w niej formę, potem odbijać wzory a na koniec wygładzać do osiągnięcia pożądanego kształtu. Wszystkie serduszka zostaną wypalone w specjalnym piecu, a na kolejnych zajęciach ozdabiane przez dzieci.

        

 • Słodka wigilia w grupie Sarenki
  Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w Sarenkach odbyła się uroczysta wigilia z udziałem zaproszonego gościa, Pani Dyrektor. Według tradycji wigilię rozpoczęto od podzielenia się opłatkiem i złożeniem życzeń. Później wszyscy uczestnicy częstowali się wcześniej upieczonymi przez dzieci kolorowymi pierniczkami, chałką, makowcem i lukrowaną babeczką. Przy śpiewie kolęd dzieci wraz z zaproszonym gościem i swoimi paniami miło spędziły czas.

     

 • Świąteczny klimat w Biedronkach

     

 • Wigilia w grupie Skrzaty
  Wigilia klasowa w grupie „Skrzaty” odbyła się 20 grudnia. Dzieci złożyły sobie świąteczne życzenia i podzieliły się opłatkiem. Na stole pojawiły się pyszności. Śpiewaliśmy wspólnie kolędy. Ach ten piękny świąteczny czas!

     

 • W oczekiwaniu na święta w grupie „Wiewiórki”
  Tradycje bożonarodzeniowe były inspiracją do zaproszenia rodziców na spotkanie świąteczne. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne oraz wykonały wiele zadań wspólnie z rodzicami m.in. pachnące pomarańcze nadziewane goździkami. Atmosfera była bardzo rodzinna i wesoła.

    

 • Spotkanie przedświąteczne w „Motylkach”
  20 grudnia 2017 r. w grupie Motylki odbyło się spotkanie przedświąteczne, na którym dzieci wraz z rodzicami przygotowały stroik, udekorowały pierniki i wspólnie pośpiewaliśmy niektóre poznane przez te 5 lat pastorałki.

     

 • Pachnące i kolorowe przygotowania do Świąt w Sarenkach
  Pachną mandarynki i pierniczki, pomarańcze i goździki.
  Wystrojona choineczka
  kolorami lśni wesoło
  i roztacza zapach lasu
  Ach, jak pięknie pachnie wkoło.
  Każdy dzień w naszej grupie był ciekawy i pachnący. Wyjątkowy czas przedświąteczny dzieci wykorzystały, ozdabiając mandarynki goździkami, pierniczki wcześniej wykonane i upieczone w przedszkolu, a także ciekawie ozdabiając kartki, pieczątkami wykonanymi z ziemniaka w kształcie choinek i gwiazdek. Skrót naszych przygotowań można zobaczyć w galerii.

     

 • Jasełka „Kaczorków”
  Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadziły nas dzieci z grupy „Kaczory”, które przedstawiły jasełka, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Przedszkolaki wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli oraz dzieci, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.

     

 • Duży czyta małemu
  18 grudnia 2017 r. dla zebranych starszaków dzieci ze szkoły czytały wybrane przez siebie opowiadania. Ten, kto uważnie słuchał i prawidłowo udzielił odpowiedzi na zadane pytanie otrzymał nagrodę. Trzeba przyznać, że przedszkolaki potrafią uważnie słuchać czytanego tekstu.

     

   
 • Jasełka w wykonaniu „Skrzatów”
  Nie ma nic wspanialszego niż oczekiwanie na Boże Narodzenie. Skrzaty zaprosiły swoich najbliższych a także przedszkolaków na ,,Jasełka”, dzieci we wspaniałych strojach przygotowanych przez rodziców opowiedziały o stworzeniu Świata przez Pana Boga i o narodzinach Jezusa Chrystusa nie zabrakło także kolęd i wszyscy poczuli magię świąt.

    

 • „Brzydkie kaczątko” -wycieczka do teatru
  Dnia 14.12.2017 r. dzieci z grupy: „Kaczory”, „Krasnale”, „Misie” oraz „Biedronki” wybrały się na wycieczkę do Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana na spektakl „Brzydkie kaczątko”. Przedstawienie odzwierciedlało realia zawarte w tekście opowiadania Andersena, choć zostało przefiltrowane przez wrażliwość twórców widowiska. Spektakl uczył tolerancji i zwracał uwagę widza na problem odmienności wskazując, że należy ją akceptować i być wrażliwym oraz reagować na każdy przejaw agresji, jaką może wywoływać fakt, że ktoś jest inny niż wszyscy.

     

 • Konkurs „Z Baką za pan brat”
  13 grudnia 2017 r. dzieci z grupy „Motylki” wzięły udział w konkursie „Z Baką Za Pan brat”. Dzieci wykazały się bystrością i wiedzą na temat treści wierszy J. Tuwima, A. Fredry, J. Brzechwa. W konkursie zajęły II miejsce, brakło tylko 1 punktu do zwycięzców.

     
  Album foto 

 • Kotki i Motylki – spotkanie z Mikołajem
  6 grudnia dzieci z grup „Kotki” i „Motylki” pojechały do kina na nowy film dla dzieci pt. „Pierwsza gwiazdka”, opowiadający o historii Bożego Narodzenia. Tam też miały spotkanie z Mikołajem, który wręczył im prezencik –niespodziankę.

     

 • Święty Mikołaj
  Dnia 6.12.2017 r. nasze przedszkole witało niezwykłego gościa Św. Mikołaja. Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku przez dzieci. Od rana w przedszkolu panował gwar i radość. Dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście Mikołaja i nadsłuchiwały „Mikołajkowych” dzwoneczków. Mikołaj od samego rana witał dzieci w przedszkolu i częstował słodkimi cukierkami. Każda grupa przygotowała miłą niespodziankę dla naszego gościa, były śpiewy, tańce i wierszyki, nie zabrakło również prezentów dla Mikołaja. W tym roku Mikołajowi towarzyszyła Pani Mikołajkowa, która dzielnie pomagała w obdarowywaniu dzieci prezentami. Nasi goście zaczęli wizytę od najmłodszych przedszkolaków. Dzieci z grupy „Wiewiórki” pierwszy raz witały Mikołaja w naszym przedszkolu. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej buzi można było zobaczyć uśmiech i radość. Dzieci z grupy „Misie” i „Biedronki”, obdarowały Mikołaja pięknymi rysunkami z życzeniami. Piękne obrazki z życzeniami zapadły w pamięci Mikołajowi i Pani Mikołajowej na lata. Aby uwiecznić to wyjątkowe spotkanie, każda grupa została zaproszona do wspólnego zdjęcia. Zapewne będzie to miła pamiątka tego spotkania. Nasze przedszkolaki, Mikołaj i Pani Mikołajkowa czekają z niecierpliwością na kolejne wspólne spotkanie za rok.


   
 • Zające i Skrzaty na spotkaniu z Panią bibliotekarką
  Dzieci bardzo lubią spotkania z ,,książką”, a świąteczny nastrój ogarnął wszystkich wokoło.
  Naszego gościa bardzo ciekawiło kto odwiedził wszystkie przedszkolaki 6 grudnia?
  Zagadka była prosta – to był Mikołaj. To właśnie Mikołaj był tematem pogadanki i jego książkowej niezwykłej przygody, której dzieci słuchały z zapartym tchem, czy Mikołajowi udało się rozdać wszystkim dzieciom prezenty na czas. TAK- bo przecież Mikołaj to nasz super bohater. 

     

 • Barbórka
  5 grudnia 2017 roku w Naszym Przedszkolu gościliśmy znakomitych gości – Panów Górników. Grupa „Biedronki” i grupa „Motyle” przygotowała krótką część artystyczną. Były śpiewy, recytacje wierszy i tańce. Później Panowie odpowiadali na nasze bardzo trudne pytania na temat swojej pracy pod ziemią. Na koniec Panowie odwiedzili pozostałe grupy przedszkolaków. Wszystkim górnikom i ich rodzinom z okazji Dnia Górnika życzymy wszystkiego dobrego - Szczęść Boże!

      
  Album foto
 • Choinka Biedronek już gotowa teraz czekamy na prezenty :)

 • Oczekiwania na Mikołaja
  W minionym tygodniu przygotowaliśmy naszą salę na przyjście Mikołaja. Poczta Mikołajkowa przyjęła wszystkie listy od dzieci z naszej grupy. Mamy nadzieję, że Mikołaj nas odwiedzi. Ubraliśmy też choinkę, która już niedługo zaświeci dla nas podczas spotkania Wigilijnego.

     

 • Andrzejkowe wróżenie z oka przymrużeniem
  30 listopada w Biedronkach było głośno i wesoło, a to wszystko dlatego, że tego dnia Andrzejkowo bawiliśmy się – były tańce oraz mnóstwo atrakcyjnych zabaw i gier, które traktowaliśmy zupełnie „z przymrużeniem oka”.

     
 • Skrzaty i Andrzejkowe szaleństwo
  Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości: szklana kula, wróżenie z fusów, kart i ręki. Andrzejkowa tradycja trwa do dnia dzisiejszego. Skrzaty o
  tym wiedzą i z wosku wróżby przepowiedzą. Zabawa przy muzyce była szalona i każda dziecina była zadowolona.

      
  Album foto

 • Andrzejkowe zabawy w „Misiach” i „Krasnalach”
  "Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie…”
  Nasze przedszkolaki uwielbiają przenosić się w świat bajek, baśni oraz magicznych wydarzeń. Zabawy andrzejkowe stały się więc niezwykłą okazją do zaspokojenia dziecięcej wyobraźni. Dzieci przeniosły się w magiczny świat wróżb i czarów związanych ze staropolskim obyczajem tzw. Wigilii Św. Andrzeja. Zabawy rozpoczęły się od obejrzenia prezentacji multimedialnej obrazującej wybrane zwyczaje andrzejkowe. Potem była już tylko świetna zabawa. Przedszkolaki lały wosk przez specjalny klucz, a następnie porównywały powstałe figury i odgadywały ich znaczenie. Brały udział w losowaniu symboli wskazujących na nadchodzące wydarzenia. Ustawiały buty aby sprawdzić kto pierwszy w przyszłości znajdzie męża lub żonę. A poza wszystkimi wróżbami i czarami bawiły się przy wybranej przez siebie muzyce rozrywkowej.

    
   
 • Jesień idzie przez świat
  29.11.2017 r. dzieci z
  grupy „Motylki” wzięły udział w konkursie recytatorskim- „Jesień idzie przez świat”, który odbył się w Przedszkolu Miejskim Nr 27 w Sosnowcu. Recytowały wiersz M. Konopnickiej pt.Jesienią, jesienią”.

     

   
 • „Jesienne liście” konkurs plastyczny
  14.11.2017 r. w naszym przedszkolu został rozstrzygnięty międzyprzedzkolny konkurs plastyczny „Jesienne liście”. W konkursie wzięło udział 34 przedszkolaków z naszego miasta.
  I miejsce zajął Mikołaj Nowakowski z Przedszkola Miejskiego nr 52,
  II miejsce zajęła Katarzyna Macoch z Przedszkola nr 47,
  natomiast III Miejsce należy do Kacpra Jamrocha z Przedszkola Miejskiego nr 38.
  Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! Dziękujemy również Nauczycielom za przygotowanie dzieci do konkursu.
  Do zobaczenia za rok!

     

   
 • Dzień Pluszowego Misia w Zającach
  W czwartek 23.11.2017 r. w grupie Zająców odbyły się zajęcia otwarte z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dzieci prezentowały swoje ulubione maskotki, bawiły się z rodzicami i opiekunami przy piosence „Jadą, jadą misie”, słuchały wiersza Cz. Janczarskiego „Naprawiamy misia” i wspólnie z gośćmi wykonały prace plastyczne z papieru. Zajęcia zakończyła degustacja ulubionego przysmaku misiów, czyli miodu.

     

   
 • XI edycja konkursu plastycznego „Pluszowy Miś”
  Już po raz XI nasze przedszkole zorganizowało międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Pluszowy Miś”. Jak co roku, w akcji wzięły udział przedszkolaki z sąsiednich placówek z terenu naszego miasta. Dostarczono mnóstwo ciekawych i przepięknych prac. Dnia 24.11.2017 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.
  I miejsce Ewa Tutaj 6 l., z Przedszkola Miejskiego Nr 51 w Sosnowcu
  II miejsce Ewa Buława 5 l., z Przedszkola Miejskiego nr 38 w Sosnowcu
  III miejsce Julia Plichowiec 3 l. z Przedszkola Miejskiego Nr 57 w Sosnowcu
  Wyróżnienie Julia Parzyniewska, 6 l. z Przedszkola Miejskiego nr 57 w Sosnowcu
  Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

     

 • 21 listopad – Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
  „Jest taka piękna kraina,
  Gdzie dzień się uśmiechem zaczyna.
  Kiedy staniemy tak naprzeciw siebie,
  Ty uśmiechnij się do mnie,
  a ja do Ciebie".
  W dniu dzisiejszym przedszkolaki z grup „Misie” i „Krasnale” wraz z panią psycholog, przygotowały dla wszystkich w przedszkolu niespodziankę w postaci uśmiechniętych buziek. Chodząc od grupy do grupy dzieci przekazywały swoim koleżankom i kolegom życzliwości i pozdrowienia. Ponadto „życzliwe” plakaty umieściły na wszystkich przedszkolnych drzwiach, tak aby każdy mógł je zobaczyć i zrealizować swój własny życzliwy dzień. Na koniec w galerii prac umieszczone zostały uśmiechnięte buzie wykonane przez małych inicjatorów całego zamieszania. • 20 listopad – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

  W naszym przedszkolu, jak co roku, nauczyciele i dzieci ze wszystkich oddziałów, świętowali Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Na podstawie wybranych fragmentów Konwencji Praw Dziecka nauczyciele uświadamiali i przypominali dzieciom o przysługujących im prawach. Po zdobyciu wszystkich ważnych informacji każda grupa przedszkolna przygotowała plakat ilustrujący wybrane przez siebie prawa. Ponadto dzieci z grup „Krasnale” oraz „Misie” kolorowały wybrane przez siebie kolorowanki odzwierciedlające ich ulubione prawa. Na zakończenie dzieci uczestniczyły w symbolicznym ważeniu praw i obowiązków, co uświadomiło im także, jak ważne jest zachowanie między nimi równowagi.


   
 • Muzyczny las
  17 listopada 2017 r. odwiedził nas pan Jacek Woźnica – skrzypek. Mogliśmy go gościć już po raz drugi, tym razem z koncertem „Muzyczny las”. Wysłuchaliśmy odgłosów lasu i sami mogliśmy naśladować leśne zwierzęta. Zabawa była wspaniała!

     
  Album foto

 • Sadzenie drzewa
  16 listopada dzieci z opiekunami wykorzystały ostatni już pogodny i ciepły dzień tegorocznej jesieni i na osiedlu posadziły swoje drzewko.

     
  Album foto


 • Miejski Przegląd Piosenki Jesiennej
  8 listopada Michalinka, Lenka, Lilka, Kacper i Szymon z grupy „Motyle” zaprezentowali się na III Miejskim Przeglądzie Piosenki Jesiennej pt.: „Kolorowa Jesień” w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Przepięknie przebrani śpiewali i tańczyli do piosenki „Wiewióreczka”.  Gratulujemy im udanego występu! Z fajnymi nagrodami wrócili zadowoleni do przedszkola. • Czerwone korale w Sarenkach
  Sarenki z uroków jesieni skorzystały i mnóstwo jarzębiny nazbierały, by ptaki w zimie głodne nie pozostały. Czerwone kuleczki nawleczone zostały na niteczki, a reszta się suszy i suszy, aż grupa Sarenki zimą na dokarmianie ptaków wyruszy.

     

 • Quiz wiedzy o Polsce
  Najstarsze przedszkolaki dużo już wiedzą o swoim kraju.  W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości wzięły udział w quizie wiedzy o Polsce.

     
  Album foto

 • Święto Niepodległości
  9 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Niepodległości. Wszystkie przedszkolaki z własnoręcznie zrobionymi emblematami przemaszerowały ulicami osiedla upamiętniając tym samym kolejną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tym samym dniu grupy „zerówkowe” czyli: „Misie”, „Motyle”, „Skrzaty” i „Biedronki” rywalizowały w quizie na temat wiedzy o Polsce. Wszystkie 6-latki bezbłędnie odpowiadały na pytania, tym samym udowadniając, że kochają swoją ojczyznę i zasługują na miano prawdziwego Polaka
  J  Na pamiątkę tego ważnego dnia w pokoju dla rodziców zawisły emblematy, które jeszcze przez chwilę będą nam przypominały o najważniejszym dniu dla Polaków.


     
  Album foto

 • Zajęcia z dogoterapii
  Dnia 30.10.2017 r. w przedszkolu w grupie „Sarenki” odbyły się zajęcia z Dogoterapii. Dzieci w tym dniu gościły specjalnego gościa o imieniu Gerii. Podczas tych zajęć zaprezentowane zostały odpowiednio dobrane zabawy i ćwiczenia dla najmłodszych.
  Piesek zaprezentował kilka sztuczek; szczekanie na komendę, podskakiwanie, proszenie o karmę. Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogami i pogłębić kontakt przez podejście do psa i pogłaskanie, a także wydawanie komend. Bezpośredni kontakt ze psem przełamał lęk, nieśmiałość, u niektórych dzieci. Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele pozytywnej energii.
  Wszystkie przedszkolaki biorące udział w tych zajęciach były bardzo odważne, uśmiechnięte i z niecierpliwością czekały na swoją kolej.  Zabawa z psem terapeutą to nie tylko forma miłego spędzania czasu, ale także jest to pełnienie ważnej roli terapeutycznej i edukacyjnej.

    
  Album foto
   

 • Program Akademia Aquafresh
  Dzieci z naszego przedszkola brały udział w kolejnej już edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków Akademia Aquafresh koncentrującej się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Program ten stawia sobie za cel zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. W ramach realizacji założeń programu, przedszkolaki uczestniczyły w  ciekawych zajęciach, przygotowanych przez ekspertów „Akademii Aquafresh”, w których poruszone zostały różne zagadnienia związane z profilaktyką stomatologiczną. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki czyściły ząbki po śniadaniu, co czyniły i czynią nadal bardzo chętnie. Zajęcia uatrakcyjniły filmy edukacyjne „Akademii Aquafresh”: „Rozwój zębów mlecznych”, „Przeganiamy Robaczka Próchniaczka”, „W gabinecie stomatologicznym”, „Wieczorem myje nie tylko uszy i szyję”.

     
  Album foto
 • Szyfr emotikonów w grupie „Misie”
  W czwartek 02.11. 2017 r. w grupie dzieci 6-letnich „Misie” odbyły się zajęcia z panią Joanną z sąsiadującego ZSO nr 5. Dzieci na przykładzie realizowanego w pobliskiej szkole projektu z zakresu edukacji cyfrowej „Megamisja” mogły pobawić się w kodowanie poprzez szyfr emotikonów. Zajęcia były kontynuacją tematyki emotikonów używanych w smartfonach, które były bohaterami niedawno obejrzanego przez „Misie” filmu pt.: „Emotki”.  Wspólnie z panią Joasią dzieci rozmawiały o emocjach i o tym jak można je wyrażać. Rozszyfrowywały intencje nadawcy używającego emotikonów w krótkich wiadomościach sms, a na końcu same próbowały zaszyfrować swoje wiadomości przy pomocy emotek wyrażających różne uczucia.


     
  Album foto 


 • Dzień marchewki w grupie Krasnale
  Dnia 31 października grupa krasnale obchodziła dzień marchewki. Wszyscy byli ubrani na pomarańczowo. Przez cały tydzień uczyliśmy się o zdrowym odżywianiu. Celem tego dnia było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury, na przykładzie marchewki. Był to dzień wyjątkowy, zdrowy, witaminowy, pomarańczowo-marchewkowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte.

     


 • Biedronki spożywają witaminy
  19 października dzieci z grupy przygotowały sok z marchewek, dobrze wiedzą, że dzięki niemu  między innymi: będą zdrowsze, będą miały silniejsze kości, będą miały ładną cerę, zwłaszcza dziewczynki .

     

   
 • Sarenki poznają urządzenia elektryczne
  W październiku rodzice dzieci z grupy ,,Sarenki” mieli okazję obserwować w jaki sposób pociechy zdobywają wiedzę o urządzeniach elektrycznych niezbędnych w gospodarstwie domowym. Rodzice jak widać mocno zaangażowali się w zajęcia, co sprawiło dzieciakom dużą frajdę.

     
  Logopedzi radzą 


 • Pasowanie na Przedszkolaka
  Dnia 25.10.2017 r. w najmłodszej grupie odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka.
  Dzieci zaprezentowały się przed rodzicami w nowej roli – roli przedszkolaka – aktora. Był to ich pierwszy występ przed tak dużą, choć bardzo bliską widownią. Witamy wszystkie dzieci z grupy „Wiewiórki” w gronie przedszkolaków i życzymy samych radosnych chwil spędzonych na zabawie i nauce w naszym przedszkolu.


     

   

 • Sarenki zjadają witaminki
  Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki
  wszystkie Sarenki mają dziarskie minki
  bo zjadają owocowo-warzywne witaminki.

     

   
 • Misie” w kinie24 października dzieci z grupy „Misie” do kina się wybrały i film pt.: „Emotki” oglądały. Zobaczyły świat ukryty w naszych smartphonach i przygody emotikonek ratujących miasto Tekstopolis. Czas minął dzieciom miło i przyjemnie, a film wywołał emocje niecodzienne ;-) Poza tym sama wyprawa to dla dzieci była naprawdę duża sprawa. Wszyscy pełni wrażeń i w dobrych humorach wrócili zadowoleni do nasze
  przedszkola.

     
  Album foto

 • Klub Małego Wolontariusza

  „POLA NADZIEI”
  20.10.2017 dzieci wolontariusze z grupy „Kotki” wraz z nauczycielami wzięli udział w Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej na rzecz Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, sadząc cebulki żonkili na terenie ogrodu przedszkolnego.Dzieci uczą się nie tylko tajników ogrodnictwa, ale postaw altruistycznych otwartych na potrzeby drugiego człowieka.

     

 • Maja „Krasnale”  i Blanka „Misie” triumfują na konkursie recytatorskim”
  19 października b.r. w Szkole Podstawowej nr 27 w Sosnowcu odbył się konkurs recytatorski pt.: „Wszystkie dzieci nasze są”. Celem konkursu było kształtowanie postawy otwartości i tolerancji na innych oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości. Do konkursu w I grupie wiekowej (odziały przedszkolne i uczniowie klas I,II) przystąpiły dwie dziewczynki z naszego przedszkola:

  Maja Chrapek –lat 5 „Krasnale”, która zdobyła I miejsce
  oraz Blanka Baranowska – lat 6 „Misie”, która zdobyła miejsce III.

  Dziewczynki pięknie zaprezentowały wiersze, zdobyły nagrody w swojej kategorii wiekowej i zostały zaproszone na uroczystą galę przez organizatora ponownie w listopadzie. Serdecznie gratulujemy!

     
   
 • Pirackie zajęcia w „Kaczorach”
  Pani kapitan Hak do przedszkola zawitała,
  i dzieci z „Kaczorków” na swoich pomocników – piratów pasowała.
  Tańczyli przy szantach, rybki łowili
  a prawdę od fałszu znakomicie odróżnili.
  Poznali również pirackie życie
  oraz znaleźli w sali skarb ukryty należycie.
  Dzięki mapie skarbów znajdującej się w butelce
  doprowadzeni zostali do smakołyków zamkniętych w szkatułce.
  Na zakończenie, brodatych piratów wykonały
  i czekoladowe armatnie kule ze smakiem kosztowały.

     
   
 • Skrzaty wykonują pieczątki z ziemniaków
  Czy ziemniaki służą tylko do jedzenia?
  Ależ nie!
  Skrzaty wykonały odbitki z ziemniaków i…
  stemplowały, stemplowały za pomocą stempli i tuszów z kolorowych farb.
  Na kartkach papieru powstały przeróżne kształty od dyni, gwiazd, księżyca po figury geometryczne.
  Zabawa była wspaniała!

     
   
 • Owocowy zawrót głowy
  Biedronki doskonale wiedzą, że, że owoce są skarbnicą witamin, są smaczne i zdrowe a do tego wyjątkowe! Poniżej przedstawiamy nasze owocowe żyrafy, jeże, smoki i stworki- potworki (wyglądały i smakowały świetnie, dlatego niektóre zostały zjedzone od razu po przyrządzeniu lub w trakcie).

     
   
 • Relacja z zajęć grupy „Motyle”
  Uczymy się poprzez doświadczenia i przeżywanie.  Aktywnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, organizując ciekawe zabawy. Przyrządzamy proste posiłki i uczymy się kulturalnego zachowania przy stole. Pracujemy w grupie, tworząc piękne prace plastyczne. Przyjaźnimy się, bawimy się razem, pomagamy sobie na co dzień... LUBIMY NASZE PRZEDSZKOLE :)

     
   
 • „Alfabet wśród zwierząt"
  4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Tego dnia nasze przedszkole odwiedził duży, puchaty i niezwykle przyjazny niedźwiedź, który towarzyszył nam podczas czytania wierszy autorstwa pani Katarzyny Marciniak. Wiersze oraz prezentacja multimedialna były zabawne, pouczające i pełne morałów, a przede wszystkim  opowiadały o bohaterach tego wyjątkowego dnia czyli zwierzętach.

     
 • Warzywa są zdrowe, witaminy mają w sobie.
  Dnia 12.10.2017 r. „Wiewiórki” z okazji Urodzin Marchewki postanowiły zrobić sok marchewkowy. Do tego dnia dzieci przygotowywały się przez cały tydzień. Celem zajęć było poznanie wartości i bogactwa witamin zawartych w marchewce oraz kształtowanie nawyków spożywania warzyw w różnej postaci. Podczas zajęć plastycznych wykonały marchewkowe portrety, w rytmie piosenki Na marchewki urodziny wesoło tańczyły, a następnie dzieci uczestniczyły w pokazie procesu przygotowania soku z marchwi. Po skończonej pracy dzieci delektowały się świeżo wyciśniętym sokiem z sokowirówki. Wszystkim bardzo smakował.

     
   

 • Jesienią, jesienią
  Sady się rumienią;
  Czerwone jabłuszka
  Pomiędzy zielenią.
  Dnia 6.10 2017 r. dzieci z grupy „Wiewiórki” poprzez różne zabawy zdobyły wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Celem zajęć było zachęcanie najmłodszych przedszkolaków do spożywania owoców, a szczególnie jabłek. Dzieci wspólnie śpiewały piosenkę o jabłuszku, zatańczyły jabłkowy taniec oraz wykonały pracę plastyczną przedstawiającą jabłka.

     
   
 • „Skrzaty” przygotowują kompot z jabłek
  Jesienią, jesienią jabłuszka się czerwienią. Dzieci z grupy Skrzaty wytrwale pracowały, aby powstał pyszny, zdrowy i kolorowy kompot jabłkowy. Wszystkie dzieci wiedza, że pierwszym punktem w przygotowaniu kompotu jest umycie rąk a następnie umycie owoców. Skrzaty z zapałem kroiły jabłka po czym wrzucały kawałki owoców do garnka. Nagrodą za wytrwała i staranna pracę był pyszny, słodki i zdrowy kompot jabłkowy, który skrzaty wypiły ze smakiem.

     
 
 • „Sałatka owocowa w „Kaczorach”
  Tydzień o owocach „Kaczorki” realizowały, dlatego pyszną sałatkę sobie przygotowały.
  Każdy poprzynosił ulubione owoce, a ze zrobionej z nich sałatki „Kaczorki” pozyskały nowe moce…
  Sił wielkich nabrały, rumieńców na twarzy a dobrym humorem każdy siebie darzył.

     
   
 • Zabawy z muchomorkiem w Zającach
  „Muchomorek mały stoi sobie sam, bardzo zasmucony, zmartwień mnóstwo ma …” tak śpiewały dzieci z grupy Zające w czasie zajęć muzycznych, bawiąc się przy znanej piosence. Na szczęście muchomorka, mimo że trujący, lubią nie tylko dzieci, ale i „kurka”, która zaprosiła go do wspólnego tańca.  Następnie na zajęciach plastycznych dzieci wykonały muchomorki i żeby nie czuły się one osamotnione, stworzyły im dla towarzystwa mnóstwo kasztanowych podgrzybków, które teraz można podziwiać w kąciku przyrody.
 •    

 • „Dzień chłopaka w grupach: Misie, Krasnale i Biedronki"
  Dzieci z trzech grup spotkały się na sali rekreacyjnej aby uczcić zbliżający się Dzień Chłopaka. Imprezę zainaugurowały dziewczynki śpiewając chłopcom uroczyste sto lat, a następnie zapraszając ich do tańca. Oprócz pląsów na parkiecie, odbywały się także liczne konkurencje m.in.: taniec chłopców a potem dziewczynek pod obniżającą się liną, dancing w parach na zmniejszającej się gazecie, przenoszenie piłeczek na łyżkach aż wreszcie wybór królów parkietu. Wszyscy naprawdę fajnie się bawili a po skończonej zabawie w każdej z grup dziewczynki wręczyły swoim kolegom upominki.

    
  Album foto

 • „ABC ruchu drogowego”
  27.09. b.r.  w naszym przedszkolu został zorganizowany quiz dla dzieci 5 i 6-letnich z grup „Krasnale”, „Kaczory”, „Misie”, „Biedronki” i „Motyle”. Panie przygotowały szereg atrakcji związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze. Dzieci oglądały prezentacje multimedialne, rozwiązywały testy obrazkowe, wspólnie śpiewały i tańczyły. Ponadto przedstawiciele poszczególnych grup,  podzieleni na drużyny, odpowiadali na wylosowane pytania i zdobywali punkty, które zostały wymienione później na atrakcyjne nagrody. Wszyscy dobrze się bawili i zdecydowanie swoją wiedzę pogłębili!

     
  Album foto

 • Dzień Przedszkolaka20 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji były tańce, a pani dyrektor przeczytała list od Rzecznika Praw Dziecka, w którym Pan Rzecznik życzył wszystkim dzieciom, aby Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka był dniem szalonej zabawy i uśmiechu od ucha do ucha.

      
  Album foto
 • „Międzynarodowy Dzień Kropki” w grupie „Misie”
  W dniu dzisiejszym dzieci z grupy „Misie” poznały historię  małej Vashti – dziewczynki, która twierdziła, że nie potrafi rysować i zwyczajnie nie wierzyła w swoje możliwości. Kiedy postawiła  na kartce kropkę, okazało się, że ten mały znaczek zainspirował ją do działania. Okazało się, że może rysować różne kropki, większe i mniejsze, że może mieszać kolory, i że może po prostu TWORZYĆ! Historia Vashti ma przypominać wszystkim, że czasem warto pochylić się nad dzieckiem i pomóc mu uwierzyć w swoje możliwości. 15 Wrzesień jest Międzynarodowym Dniem Kropki i obchodzony jest jako święto talentu i odwagi w pokonywaniu trudności


 
 


STRONA INTERNETOWA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ - http://www.reformaedukacji.men.gov.pl