Przedszkole Miejskie Nr 43
z Oddziałami Integracyjnymi
w Sosnowcu
 
   Home      Bieżące wydarzenia

 • 11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze
  8 Listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym dniu dzieci z grup „Motylki” i „Biedronki” przygotowały dla koleżanek i kolegów z przedszkola oraz dla swoich rodziców uroczysty występ, podczas którego przybliżyły drogę jaka wiodła Polaków do wolności.


     
  Album foto 

 • Hymn Polski
  Dzieci z naszego przedszkola dnia 08 listopada o godzinie 11:11 odśpiewały Hymn Polski w ramach Akcji „Szkoła dla Hymnu”.

     
  Album foto 

 • Wirujące farby w „Zającach”
  04.11.2019 r. dzieci z grupy „Zające” brały udział w zajęciach kreatywnych „Wirujące farby”, tworzyły małe cuda metodą „spin art”. Metoda „spin art” pozwala tworzyć abstrakcyjne, niepowtarzalne obrazy, dając dzieciom dużo radości płynącej z pracy z farbą i sprzętem wykorzystując siłę odśrodkową
  .


 • Dzień Dyni

  31.10.2019 r.  w grupach „Wiewiórki” i „Sarenki” obchodziliśmy „Dzień Dyni”. Dzieci ubrane na pomarańczowo poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i że można z niej przygotować wiele dań. W tym dniu przedszkolaki uczestniczyły w dyniowych zabawach matematycznych, plastycznych i ruchowych. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy.


      
  Album foto

 • Dzień Dyni w „Zającach”
  30. 10. 2019 r. dzieci z grupy „Zające” obchodziły „Dzień dyni”. Dzieci przebrane w różnorodne stroje drążyły dynię i wybierały z niej pestki, rzeźbiły z niej wesołe stworki, które zostały umieszczone w kąciku przyrody. W dalszej części zabawy na tle tajemniczej muzyki z różnorodnego materiału: makulatury, kolorowego papieru i bibuły, pojemniczków po jajkach niespodziankach zrobiliśmy wesołych „dyniożerców”, pajączki i duszki. Na zakończenie tańczyliśmy przy muzyce z wykonanymi własnoręcznie rekwizytami.

     
  Album foto

   

 • Klub Małego Wolontariusza POLA NADZIEI”
  Dzieci Wolontariusze - przedstawiciele z grupy „Zające” wzięły udział w Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej- sadząc żonkile wspólnie z podopiecznymi hospicjum na terenie ogrodu hospicjum przy ul. Mjr H. Hubala-Dobrzańskiego 131 Sosnowiec-Klimontów. Dzieci uczyły się nie tylko tajników ogrodnictwa, ale postaw altruistycznych otwartych na potrzeby drugiego człowieka.

     
  Album foto 


 • „Sarenki” poznają warunki hodowli patyczaków


     

 • Owocowy tydzień w grupie "Sarenki"

     


 • Pasowanie na przedszkolaka
  Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w grupach Krasnale i Kaczory. Od samego rana trwały przygotowania. Uroczystości rozpoczęły występy dzieci, mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, wiersze i tańce. Dla większości był to pierwszy bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania przez Panią Dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenie ze swoich pociech.

     
  Album foto 
 • „Warzywne ludziki” w grupie „Misie”
  Ubiegły tydzień upłynął czterolatkom na zdobywaniu wiedzy związanej z darami ogrodu – warzywami. Dzieci rozpoznawały i nazywały wybrane warzywa, a także wykonane z nich przetwory. W trakcie zajęć plastycznych „Misie” wykonały ludziki z ziemniaków i marchewek. W ten sposób przekonały się, że tworzyć można z każdego materiału przyrodniczego – także z warzyw.

     

 • Jesienne muzykowanie w „Misiach”
  W środę 09.10. b.r. dzieci z grupy „Misie” brały udział w dwuetapowych zajęciach muzycznych na temat jesieni. Na początek wybraliśmy się na spacer, aby poobserwować jesienną aurę i zebrać „dary pani jesieni”. Następnie, zainspirowani spacerem tworzyliśmy muzyczne kompozycje z użyciem rozmaitych instrumentów oraz przyniesionych eksponatów.

      
  Album foto 

 • Sałatka owocowa i sok marchewkowy z grupie „Biedronki”
  Dzieci z naszego przedszkola poznają zasady zdrowego odżywiania, poznają witaminy znajdujące się w warzywach i owocach. Przedszkolaki mają także możliwość rozwijania się w sztuce kulinarnej. Nasze dzieci z grupy „Biedronki” przyniosły swoje ulubione owoce i marchewkę. Z mandarynek, bananów, pomarańczy, jabłek, gruszek, śliwek, truskawek i malin przygotowały sałatkę owocową. Z przyniesionych marchewek dzieci przygotowały sok marchewkowy. Zajęcia tego typu mają na celu zachęcić dzieci do spożywania owoców i warzyw. Dziękujemy bardzo rodzicom za przyniesienie produktów.

     
  Album foto

 • Światowy Dzień Zwierząt
  4 października w grupach „Wiewiórki” i „Sarenki” obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Dzień ten miał na celu przypomnienie przedszkolakom o prawach zwierząt, przede wszystkim do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności. Dzieci z naszego przedszkola potrafią pomagać - przez cały tydzień przynosiły karmę dla psów i kotów, która zostanie przekazana do schroniska. Mamy nadzieję, że zorganizowana akcja pomoże Schronisku i jego podopiecznym przetrwać zimę, a w naszych dzieciach obudzi wrażliwość na potrzeby i los zwierząt.
  Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za zaangażowanie. • Owocowy zawrót głowy
  Jesień to czas dojrzewania owoców. W związku z tym gr. MOTYLE przyniosła na zajęcia różne owoce, które poprzez wspólną zabawę segregowaliśmy, przeliczaliśmy. Spróbowaliśmy odgadnąć owoc po dotyku, węchu, oraz smaku z zamkniętymi oczami. Następnie każde z dzieci zrobiło owocowego szaszłyka, a kulminacją zajęć była owocowa sałatka.


     
  Album foto
   

 • Wycieczka do Kuźniczki Nowej w Dąbrowie Górniczej
  02.10.2019 r. grupa ,,Motyle” i ,,Koty” wybrała się na wycieczkę do Kuźniczki Nowej znajdującej się w Dąbrowie Górniczej. Wybrany moduł składał się z oglądania na żywo pracy pszczół w oszklonym ulu, omówione zostały zasady funkcjonowania rodziny pszczelej;
  następnie zostały zaprezentowane produkty pszczele (wosk, pyłek kwiatowy, kit, miód, mleczko i jad pszczeli). Każdy miał szanse uczestniczyć w pokazie i wyrobie świec woskowych jak również wziąć udział w degustacji wybranych produktów pszczelich. Największą atrakcją była nauka jazdy konną- zostały omówione zasady bezpieczeństwa, nauka wsiadania, zsiadania i spacer na koniu.

     
  Album foto

 • Dzień Chłopaka w „Biedronkach”
  W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
  Witamy serdecznie chłopaka każdego.
  Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
  Innych przyjemności już nawet nie zliczę!
  Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu w grupie „Biedronki” chłopcy bawili się doskonale.  Na koniec dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały.

      
  Album foto 
 • Dzień Chłopaka w „Kaczorkach”
  Dzień Chłopaka w „Kaczorkach” świętowano i super chłopaków autkami obdarowano. O dziewczynkach również rodzice pamiętali i piękne bransoletki sprezentowali. Każdy dostał lizaka pysznego i ubaw był na całego
  ???? • Dzień Chłopaka w „Wiewiórkach” i „Sarenkach”

  W poniedziałek chłopcy z grup „Wiewiórki i „Sarenki” obchodzili Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia, uściskały i ucałowały. Każdy chłopiec dostał drobny upominek. Był to dzień, pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.


  Album foto  
 • Dzień chłopaka w „Motylach”
  W tym dniu szczególnym – września trzydziestego, witamy serdecznie chłopaka każdego. Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń, innych przyjemności już nawet nie zliczę!
  Dzień Chłopaka w przedszkolu jest coroczną imprezą. W tym dniu dziewczynki z grupy ,,Motyle” wręczyły upominki chłopcom, które zostały przygotowane przez rodziców. Cały dzień upłynął dzieciom na tańcach, śpiewie i zabawach.

     

 • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
  W piątek 20 września nasze przedszkolaki miały okazję do świętowania, zabawy, czerpnia radości z bycia przedszkolakiem. Tego dnia, na dzieci czekało wiele niespodzianek. Radość, śmiech i muzyka świadczyły o wspaniałej zabawie. Obowiązkowym elementem całej uroczystości było odśpiewanie przez dzieci hymnu przedszkolaka.

     
  Album foto

 • Dzień przedszkolaka w „Biedronkach”
  20 września to ważna data dla wszystkich przedszkolaków. Tego dnia obchodzimy bowiem Ogólnopolski „Dzień Przedszkolaka”. Z tej okazji, w grupie „ Biedronki” przedszkolaki wspólnie zaśpiewały Hymn Przedszkolaka. Dzieci również miały dużo atrakcji, ponieważ tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki tańczyły i bawiły się balonami oraz nie zabrakło ich ulubionej zabawy krzesełkowej. Biedronki również zostały zaproszone do zabawy z innymi dziećmi z pozostałych grup. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.


     
   Album foto 

 • „Bezpieczne przejście przez jezdnię” – wycieczka dzieci z grupy „Biedronki” na przejście dla pieszych.

  Wiedzę zdobytą na zajęciach o ruchu drogowym postanowiliśmy zastosować w praktyce podczas wycieczki w pobliżu naszego przedszkola na skrzyżowanie drogowe. Przed wyjściem przypomnieliśmy sobie jak należy zachować się na drodze. Po drodze obserwowaliśmy poznane znaki drogowe, uczyliśmy się prawidłowo grupą przechodzić przez jezdnię. Przedszkolaki wykazały się m.in. znajomością znaków drogowych i prawidłowego przejścia po pasach.

     
  Album foto 

 • Międzynarodowy Dzień Kropki
  13 wrzesień dla grupy Motyle i Sarenki, był dniem pełen kropek. Inspiracją do jego powstania stała się książeczka ,,The Dot” Petera H. Reynoldsa, amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Najważniejszym jego przesłaniem jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent. Tego dnia dzieci w przedszkolu mieli na sobie ubrania bądź jego elementy w kropki.  Zabawy i radości nie było końca. W grupach tego dnia powstały „kropkowe” dzieła sztuki – każde z tych dzieł – nietuzinkowe
  i wyjątkowe
  !

       • „Międzynarodowy Dzień Kropki”  w grupach  „Misie”  i „Krasnale”W piątek t.j. 13.09.2019 r. dzieci z grupy „Misie” i „Krasnale” poznały historię małej Vashti – dziewczynki, która twierdziła, że nie potrafi rysować i zwyczajnie nie wierzyła w swoje możliwości. Kiedy postawiła na kartce kropkę, okazało się, że ten mały znaczek zainspirował ją do działania. Potrafiła rysować różne kropki, większe i mniejsze, mieszała kolory, po prostu TWORZYŁA! Historia Vashti ma przypominać wszystkim, że czasem warto pochylić się nad dzieckiem i pomóc mu uwierzyć w swoje możliwości. 15 Wrzesień Międzynarodowy Dniem Kropki i obchodzony jest jako święto talentu   i odwagi w pokonywaniu trudności.

     
   Album foto

 • Makieta gór wykonana przez "Sarenki"


     

 • Spacer „Krasnali”
  Nasze Krasnale wężyka schwytały i na długi pierwszy spacer z paniami się wybrały. Już wiemy, że w parach za rączki ładnie się trzymamy, a gdy przechodzimy przez ulicę to rączki w górze uniesione mamy. Na zajęciach plastycznych także uwagę swoją skupiamy i farbami na karteczkach ładnie malujemy.


     
   Album foto 

 • Akcja ,,PRZERWANY MARSZ”
  W dniu 02.09.2019 r. dzieci z grupy ,,Motyle”, ,,Sarenki” i ,,Zające”, uczcili hołd Polskim Dzieciom Wojny, biorąc udział w akcji ,,PRZERWANY MARSZ”. W tym wyjątkowym dniu, został odśpiewany przez dzieci Hymn Polski, odsłuchano Hymn Polskich Dzieci Wojny, oraz została przybliżona historia Polskich Dzieci Wojny. Wspólnie dokończyliśmy przerwany przez wybuch II Wojny Światowej marsz Polskich Dzieci Wojny do szkoły. Dziękujemy. 
 
 
STRONA INTERNETOWA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ - http://www.reformaedukacji.men.gov.pl